LITWA

Cudowny Obraz Matki Bożej

Pielgrzymka do obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

       Obraz namalowany został w XVII wieku specjalnie do tej kaplicy i wzorowany był na rycinach holenderskiego malarza Martina de Vosa. Od ponad trzystu lat obraz ostrobramski słynie z cudów. Był on czczony i uważany za cudowny zarówno przez katolików, jak też przez wiernych prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się w kościołach wielu krajów. Autor obrazu nie jest znany. Niektórzy przypisują autorstwo Łukaszowi – artyście krakowskiemu, który podobny obraz namalował w 1624 dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie.

Obraz przedstawia Maryję ze skrzyżowanymi na piersi rękoma. Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. 

       Na głowie dwie korony i wieniec z gwiazd dwudziestu, a na dole obraz wykończony srebrnym księżycem. Pod metalową sukienką Ostrobramska Pani ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyja okryta szalem, a głowa białą chustą. Całą postać otacza zielonkawo-błękitny płaszcz zarzucony na głowę i ramiona. Tło obrazu ma odcień brązu.

Matka Boża ukazana jest w tym Wizerunku jako Niewiasta Zwiastowania i Oczekująca. Obraz jest wiernym przedstawieniem tekstu biblijnego z Apokalipsy”… wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12.1).

Plan wyjazdu

Dzień I

Zbiórka uczestników. Przejazd nad jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce – Wigry i krótkie zwiedzanie wspaniałego pokamedulskiego zespołu klasztornego. Przejazd do Sejn, jednej z najwspanialszych świątyń północnej Polski. Msza Święta. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Wilnie.

Dzień II

Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejscowym: cerkiew przy Ostrej Bramie, katedra, kościoły: św. Ducha, św. Anny, św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, miejsca związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Następnie nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginalny obraz „Jezu ufam Tobie” namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Przejazd do dzielnicy Antokol, gdzie znajdował się Dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym mieszkała siostra Faustyna. Obecnie mieści się tam skromne muzeum z relikwiami świętej. Msza Święta w Ostrej Bramie. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień III

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Kowna. Krótkie zwiedzanie miasta: Stare Miasto, Zamek, Katedra, spacer Aleją Wolności. Następnie przejazd do Świętej Lipki. Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego. W miarę możliwości wysłuchanie koncertu organowego. Pożegnalny obiad w restauracji. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

Pielgrzymka do Wilna

Z NAMI POZNASZ ŚWIAT !

Wilno-Troki6
Wilno-Troki2